Že sousedovic Toníček nemá žádný koníček? Asi ještě neviděl, jak rychle roste japonský topol! A my, kteří se furt hrabeme v záhoně, mu prozradíme, kdy sázet japonský topol.
Jaro přímo buší na dveře, ptáci nás budí brzkým ranním zpěvem a zima, ta je doufám už definitivně pryč. Takže si vyhrneme rukávy a jdeme sázet japonské topoly, ať máme brzo vlastní dřevo. Aby vám to šlo lépe od ruky, pusťte si k práci klasický šlágr od Ivana Mládka.
Nebojte se! I když se zrovna furt nehrabete v záhoně, vysadit japonský topol zvládnete i vy.
Je to velmi odolný bojovník a jen tak něco ho nerozhází. Takže si připravte řízky, tím nemyslím vepřové ani kuřecí, ale ty topolové, a jdeme na to. Pokud řízky japonského topolu nemáte, tak si je objednejte. Příroda nečeká a nastaly ideální podmínky pro výsadbu. A pokud nevíte, jakou sadbu si vybrat, přečtěte si rady v článku Jaké sazenice vybrat >>
Dle odborné literatury, našeho selského rozumu a zkušeností z praxe, sázíme topol od poloviny března zhruba do poloviny května. Netvrdím, že je to jediný možný termín. Protože příroda je mocnější než my a tak pokud bude ještě v březnu nebo dubnu dlouhodobě pod nulou a bude dostatek vláhy, sadební sezonu si můžeme prodloužit třeba do konce května.
Kdo má dobrou paměť, jistě si vybaví hrátky počasí z minulého roku. Zima se vrátila na konci března a potrápila všechny, kdo chtěli vysazovat ať už ve velkém nebo malém. Tento rok je naopak sucho a teplo, takže sázet můžete hned.
Pro ty, kteří chcete přesná data a jdete na jistotu, tak vězte, že dalším kritériem pro výsadbu, je, aby minimální teplota byla 5°C a trvala alespoň 5 dní v kuse.
Laicky převedeno na aktuální klimatickou situaci. Pokud už teď v březnu máme dlouhodobě teploty nad 5°C, nic nebrání výsadbě. Určitě ještě mohou přijít ranní mrazíky. Japonský topol a nejen on si s nimi však poradí.
Výsadbu nám může trochu ztěžovat sucho. Pokud ale zrovna nevysazujete ručně velkou plochu, trápit se tím nemusíte. Pokud jdete sadit půlhektar, doporučím počkat na trochu vydatnější deštík.
Řízky i prýty se Vám budou snadněji tlačit do půdy. My sledujeme pravidelně počasí na tomto spolehlivém odkaze >>
Další velmi spolehlivou metodou je pro daný den je sledovat přímo radar Českého hydrometerologického ústavu.
A podle radaru nemusíte jen plánovat práci a sázet japonské topoly, ale třeba si naplánovat výlet, jako to děláme my. V sobotu jsme šli štreku dlouhou 20 kilometrů na beskydský Portáš. Stálo to za to. Nádherná příroda, kam se podíváte a hlavně klid. Až tam budete, dejte si halušky s brynzou a borůvkový knedlík s ricotou.
My si dali do žaludku i do těla. A to tak, že jsme museli posunout nedělní výsadbu, protože nás bolelo celé tělo.
Sousedovic Toníček už má pěkný koníček. Furt se hrabe v záhoně, nešlechtí plané jabloně. Sadí japonské topoly pro energetické účely! |
Podívejte se na další tipy v podobě videa Jak samozásobit dům dřevem z japonského topolu >>
Partneři webu
|
Platební brána![]() |
Japol Group s.r.o. ¦ všechna práva vyhrazena ¦ © 2014-2016 ¦ Redesign DigitalniDurian.cz