V minulém článku jsme se podívali, jak na sklizeň prýtů japonského topolu z matečnice. Když už máme sklizeno, je potřeba sazenice správně uskladnit. Přečtěte si jak!
Správné uskladnění je pro následnou dobrou ujímavost sazenic velmi důležité. Není možné dopustit, aby prýty nebo řízky začaly rašit už ve sklepě před výsadbou. Sadba se musí vysazovat do pozemku s ideálně úplně zavřenými pupeny. Vhodným skladováním musíme zabránit vyschnutí sadby a také naopak jejímu plesnivění.
Krátkodobě můžete během zimního období ponechat prýty nebo již nařezané řízky v temném a chladném sklepě. Pro několikaměsíční skladování jsou ale nutné teploty od minus 4°C do 0°C, a proto se neobejdete bez chladícího zařízení. Například loni, kdy jsme kvůli dlouhé zimě prováděli první výsadbu až 17. dubna a pokračovali až do konce května se bez chladícího zařízení obejít nedalo. Aby sadba nezačala předčasně rašit již ve sklepě, je kromě chladu nutné zajistit také temno. Sadba se nesmí dozvědět, že již začalo jaro dříve než je zasazena ve vašem pozemku.
Aby se zabránilo vysychání sadby je nutné, aby bylo prostředí vlhké a nebyl v něm průvan, který by vysychání urychloval. Pokud tomu tak není, je možné sadbu občas a v rozumném množství postříkat nebo prolít vodou. Vhodnými obaly a také přerovnáváním sadby je naopak nutné zabránit hnití a plesnivění sadby.
Prýty mohou být například volně ložené, svázané v balících a řízky doporučujeme umístit do vzdušných pytlů jako jsou například jutové pytle na brambory nebo speciální polypropylenové pytle na sazenice. Pytle umožní snadnou manipulaci i namáčení před jarní výsadbou. Další variantou mohou být přepravky na zeleninu a jiné pevné a vzdušné obaly.
Pokud jste ještě neviděli naše video s radami na sklizeň matečnice, určitě si ho nenechte ujít a pusťte si ho zde >>
Partneři webu
|
Platební brána![]() |
Japol Group s.r.o. ¦ všechna práva vyhrazena ¦ © 2014-2016 ¦ Redesign DigitalniDurian.cz