Pojďte s námi na naši matečnici a podívejte se, jak letos sklízíme prýty japonského topolu. Podělíme se s vámi o naše zkušenosti a užitečné rady, jak si sklidit vlastní sadbu japonského topolu.
Pod ním najdete naše rady a tipy ke sklizni prýtů japonského topolu přehledně a detailně popsané.
Pro sklizeň matečnice platí stejná zásada jako pro sklizeň konečného produktu v podobě štěpky nebo dřeva. A to, že se sklízí v době vegetačního klidu stromů, tedy během zimy. Ideálně v období prosinec až únor. Po sklizení je vhodné prýty ihned nařezat na řízky, pokud plánujete výsadbu pomocí řízků. Také je nutné zajistit vhodné uskladnění, o kterém si povíme v jednom z našich dalších článků.
Sklízí se v zimě, takže prýty jsou samozřejmě holé bez listí. Pokud jste japonský topol vysadili teprve loni a je tedy v prvním cyklu, budou mít rostliny zpravidla jen jeden prýt. A z hlediska tloušťky a délky se budou ke sklizni hodit spíše až po druhém roce. Minimální tloušťka řízku musí být alespoň 0,5 cm.
Pokud máte již svou plantáž v dalším cyklu, bude mít každý topol 5 až 10 prýtů. Z nichž jeden až dva hlavní budou mít po jednom roce klidně 4 metry. Postranní terminály budou kratší a mohou měřit kolem 1,5 až 2 metrů.
Pro sklízení se vám bude hodit pomocník, a to pro přidržování prýtů a pro jejich následný odnos a balíkování. Pro stříhání prýtů doporučím klasické dlouhé zahradní nůžky, popř. pákové nůžky nebo nůžky na stříhání větví, u nichž nebudete muset k ustřižení vyvíjet takovou sílu. Pro zastřihování délky a špiček se hodí také malé zahradní nůžky.
Prýty zpravidla nemají větve, takže se nemusíte zabývat vyvětvováním. Pro lepší manipulaci je vhodné nejprve ostříhat postranní kratší terminály. Ty můžete také využít pro řízkování, ale pouze část tlustší než 0,5 cm, aby byla sadba kvalitní. Zbytek můžete například poštěpkovat nebo po vyschnutí spálit v kamnech.
Následně se vrhněte na hlavní dlouhé prýty, jejichž velká část půjde využít na sadbu. Z naší zkušenosti Vám doporučím hlavní prýt ustřihnout 50 až 80 cm nad zemí. A to ideálně již od první sklizně! Přijdete sice o část délky prýtů a počet řízků, ale usnadňuje to orientaci v plantáži a její následnou údržbu z kraje jara. Díky tomuto stříhání výše nad zemí zůstanou řádky pěkně viditelné.
Ostříhané prýty je vhodné snést na jedno místo a roztřídit je podle délek. S podobně dlouhých prýtů si svažte balíky a můžete je lehce odvést na místo uskladnění nebo na místo dalšího zpracování do podoby řízků japonského topolu.
Pokud byste si chtěli vypěstovat sadbu nejen pro vlastní potřebu, ale také k dalšímu prodeji, myslete na to, že musíte splnit mnoho náležitostí. Jedním z nich je registrace u Státní rostlinolékařské správy (SRS), která je nově od 1.1.2014 sloučena pod Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský.
Nutné je získání oprávnění k uvádění sadby na trh a vystavování rostlinolékařských pasů. Zde si můžete prohlédnout, jak vypadá to naše >>
SRS bude následně pravidelně kontrolovat vaši matečnici z hlediska jejího stavu a výskytu chorob a škůdců. A vy jí budete každý rok nuceni informovat o množství vystavených rostlinolékařských pasů nebo naopak o množství nově zakoupené a vysazené sadby.
Ještě detailnější informace o všech oblastech pěstování najdete již brzy v naší nová knize >>
Dále si můžete přečíst o povolení k výsadbě japonského topolu >>
Partneři webu
|
Platební brána![]() |
Japol Group s.r.o. ¦ všechna práva vyhrazena ¦ © 2014-2016 ¦ Redesign DigitalniDurian.cz